Szabad és vezetett játék
A mai előadásom témája a szabad játék volt. Legfőképpen azt a tényt boncolgattam, hogy a szabad játék egy önfejlesztő folyamat, ezért ennek kell a legfontosabb részének lennie a gyermek életének.
Volt már úgy, hogy valami klassz dolgot kitaláltál a gyerekeknek, de nekik nem volt kedvük hozzá? Vajon miért?
A felnőttek tudást akarnak átadni és a gyermekkel jó dolgokat szeretnének közösen megélni, de valahogy mégsem sikerül. Sajnos sok esetben a felnőtt által kezdeményezett játék pont ellenkező hatást ér el, mint amit a felnőtt jóhiszeműen eltervezett: a tanulási folyamat felszínesé és unalmassá válik, a gyermek motiválatlan lesz a játék közben.
A felnőtt által vezetett foglalkozás, vagy a felnőtt által kezdeményezett játékos tanulás soha nem olyan eredményes, mint a szabad játék. Egyszerű okból: nem gyermek által jön létre a játékhelyzet, így nem tükrözi a gyermek igényeit 100 százalékban. Ha azt szeretnénk, hogy a gyermekek motiváltan és jókedvvel, ne pedig muszájból tanuljanak, forduljunk feléjük és nézzük meg, hogy mik az aktuális igényeik. A megfigyelés után teremtsünk megfelelő körülményeket a szabad játékra és hagyjuk őket szabadon játszani.
- Arról, hogy kivel akar játszani
- Arról, hogy mit akar játszani
- Arról, hogy mennyi ideig tartson
- Arról, hogy pontosan hogyan is történjen meg a játék
Miért is fontos az a nézet, hogy a gyermek önmagát fejleszti a játék által?
Azért, mert így a felnőtt a kísérője lesz a fejlődési folyamatoknak, nem pedig előidézője. A felnőtt passzív, a gyermek aktív részvevője a saját fejlődési folyamatainak.
A felnőtt a gyermeki szabad játék megfigyelésével ismeri fel azt, hogy milyen körülményeket kell megteremtenie az önfejlesztő folyamatok támogatására. Azaz nem feladatot ad és tudást közöl, hanem támogat, hogy a gyermek a tudást maga szerezze meg.
Miért fontos, hogy a gyermek a szabad játék által tanuljon és ne a vezetett foglalkozások alkalmával?
- A gyermek önbizalma erősödik azáltal, hogy saját maga szerzi meg az új információkat és jön rá dolgokra és összefüggésekre.
- A gyermek belső motivációja nő azáltal, hogy egyedül ér el célokat.
- A gyermek többféle kompetenciát fejleszt egyszerre.
- A gyermek önértékelését erősíti a különböző feladatok teljesítése és az általa kitűzött cél elérére.
- Mivel a gyermek a játék megalkotója és rendezője, így csak olyan elemeket épít bele, amire fel van készülve. Így nincs nyomás és teljesítési kényszer, sem pedig megfelelni akarás. A játékfolyamat építi a gyermek személyiségét.
Nézzünk tehát néhány példát:
Nem szabad játék – a tudásátadást a felnőtt kezdeményezi, a játék kötelező, a felnőtt kérésére történik- – > nem a gyermek igényeihez igazodik, rontja </emia belső motivációt és nem fenntartható tudást eredményez
Igazi szabad játék – a gyermek az új információkat maga szerzi meg és alkalmazza – – > erősödik a belső motiváció és a tudás iránti vágy, fenntartható fejlődést ereményez.
- Fontos
- A példák egy-egy helyzet rövid és tömör leírása. Minden helyzet különböző és minden gyermek különböző, így nincs egy helyes megoldás.
- 1;
- A felnőtt jószándékú játékos tanulás keretein belül kötelezően vonalvezetést gyakoroltat. Eközben ugyan dícsér, de folyamatosan javítja a ceruzatartást és értékeli a gyermek munkáját.
- 1.a;
- A gyermeknek alkalma van napi szinten rajzolni. A helyes ceruzafogást a felnőtt újra és újra megmutatja, de nem szól rá a gyermekre. A felnőtt példamutatással dolgozik a vonalvezetési lapon a gyermek mellett,pozitívan kommentálja azt (“milyen izgis, olyan, mint ha a ceruzám autó lenne”) . Igény esetén a gyermeknek is ad belőle, de nem teszi kötelezővé.
- 2;
- A felnőtt megkéri a gyermeket, hogy építsen egy ugyan olyan várat, mint ami a képen van. Amikor a gyermek egy építőkockát nem a helyére tesz, a felnőtt szól neki, felhívja a figyelmét rá. Építés közben instrukciókkal látja el, vagy csak folyamatosan helyesel.
- 2.a;
- A gyermeknek mindig alkalma van építeni. Az építőkockás dobozban vannak képek is, egyszerűbben és nehezebben lemásolhatóak. Példamutatással motivál, de nem vár el teljesítményt a gyermektől. A gyermek saját képzelete alapján épít.
- 3;
- Papás-mamás játék közben a “szülők” veszekednek. A felnőtt kommentálja az eseményeket, rászól a gyermekre az “élesebb” pillanatokban.
- 3.a;
- Papás-mamás játék közben a felnőtt megfigyeli a gyermekek reakcióit és csak akkor lép közbe, ha a gyermekek ezt egyértelműek kérik. A felnőtt észrevezi, hogy a reakciók mögött valós érzések és élmények állnak, amit a gyermek a játék közben újraélve dolgoz fel. Nem inti “szép” beszédre őket, nem moralizál és nem ad igazat egyiknek sem. Mindent a gyermekek intéznek el egymás között, amit a fejlettségi szintük megenged.
- 4;
- A gyermek szaladgál a szobában, ugrál a játékok felett és között. A felnőtt többszöri rászólás után kiküldi/ büntetésbe küldi/ megfenyíti a gyermeket.
- 4.a;
- A gyermek szaladgál a szobában és a játékok felett ugrál. A felnőtt észreveszi, hogy a gyermeknek mozgásigénye van. Kialakít a szobában egy ugráló sarkot vagy kimegy vele az udvarra játszani.
Mint a fenti példákban is látszik, egy új nézet jelenik meg a mindennapokban. A gyermek, egy önfejlesztő egyéniség, akinek közvetlenül nincs szüksége a felnőttre ahhoz, hogy fejlődjön. A példamutatásra van csak szüksége, amelyből el-el les dolgokat és beépíti a játékába. A szabad játék biztosítja számára az önfejlesztéshez szükséges összes lépést. A felnőtt “csak” a támogatója a gyermek fejlődésének.
- Tehát bízzunk a gyermekben! Biztosítsunk elég időt a játékra! Ne szóljunk bele, hogy hogyan játszanak! Mindennek oka és célja van a játékban!
Minden gyermek tudja, hogy mire van éppen szüksége. A szabad játékot pedig úgy alakítja, hogy testi és lelki szükségleteit kielégítse.
Mi tehát akkor a felnőtt feladata?
- A körülmények megteremtése (elegendő idő, megfelelő tárgyi feltételek, megfelelő játszó partner, zavartalan környezet, stb.)
- Jelenlét, hogy szükség esetén a gyermek jelezni tudja, ha elakadt vagy segítségre van szüksége.
- A gyermek megfigyelése és érdeklődésének megfelelő ingergazdag környezet kialakítása, ahol a gyermek ÖNÁLLÓAN fejlődhet.
Hogy tetszett ez a bejegyzés?
Mindent INGYENESEN készítek el és osztok meg veletek. Ezen nem is tervezek változtatni, Célom a családi és óvodai élet segítése.
Íme néhány kép az eredeti (német nyelvű) előadásomból:
http://www.wertvollekommunikation.com
2 Comments
Comments are closed.