Ezzel a bejegyzéssel szeretnék egy újabb példát hozni a demokratikus nevelésre és a gyermekjogok érvényesítésére a mindennapjaimból. Minden nap van lehetőség a gyermeki véleményt figyelembe venni! Minden nap egy lehetőség a participációra, azaz a közös döntéshozatalra.
- A nyári szünetig nincs már sok idő.
Mivel számomra fontos, hogy a tervezett program mellett erősen érvényesüljön a gyermekek kívánsága és a döntéshez való joga, így megkérdeztem őket, hogy mivel szeretnék a fennmaradó időt tölteni. Az egyik reggeli kör alatt “brain-storming”-ot tartottunk, azaz ötleteket gyűjtöttünk.
A következő listát állítottuk össze:
- Fagyizás
- Waffel (gofri) sütés
- Barkácsolás
- Buborék fújás
- Sütés
- Séta az erdőben
A listából több dolgot már kipipáltunk. A következő teljesítendő kívánság a Waffel, azaz gorfi sütése.
Szerettem volna egy sós receptet kipróbálni, de nem voltam benne biztos, hogy a gyerekek is nyitottak rá. Így hát a gyermekeket megkérdeztem, hogy mit gondolnak róla, majd közösen döntöttünk.
A reggeli kör alatt a kör közepére tettem a papírt, amin képpel szemléltettem, hogy melyik kettő közül lehet választani: sós vagy édes.
Ez a fajta kavicsos szavazás is a participáció egyik formája.

Ezután kavicsokkal szavaztak a gyerekek, hogy melyiket szeretnék enni.
Egyértelműen látszik, hogy ők nem azt szeretnék, amit én elgondoltam

Így hát elfogadtam a döntésüket és holnap édes Waffelt sütünk közösen.
Mint a példa is mutatja, a demokrácia óvodai megjelenése és a gyermeki jogok komolyan vétele csak is a pedagógus hozzáállásán múlik.
Sokszor egy egészen apró cselekedet is sokat nyom a latba.
“A szavazással, azaz a gyermeki vélemény komolyan vételével erősödnek a perszonális (személyes) kompetenciák, azaz az önbizalom (szavazni merek), önfegyelem (várok, amíg szavazhatok), döntésképesség (el kell döntenem mire szavazok, vajon jól döntök-e), felelősségtudat (fontos, hogy hogyan döntök), Tűrőképesség (elviselem, hogy nem az én szavazatom nyert), optimizmus (lehet nem az én szavazatom nyert, de ez is biztos jó lesz)”
Idézet a “Titkos szavazás” bejegyzésből. Ha elolvasnád a cikket, kattints IDE.
Ha tetszett a demokrácia megjelenésének ezen formája az óvodai életben, kérlek “Like”-old a bejegyzésem. A kommenteket is szívesen fogadom!
Előző bejegyzéseim hasonló témákban:

Van választása egy óvodásnak?
Online felmérés a gyermeki döntéshozatalról az óvodai jelek tekintetében -2022- Az Óvodai Nevelés folyóirat, módszertani szaklap 2022 novemberi lapszámában publikálva Az online…
Az önreflexió fontossága már óvodás korban
Nem tetszett a mai nap! – a véleményformálás képessége már a legkisebbeknél is fontos kompetencia A különböző nézetekkel rendelkező emberek…
Kóstoltatás, erőltetés és Gyermekjogok
Biztos vagyok benne, hogy minden óvodapedagógus és szülő számára fontos, hogy a gyermekek megfelelő mennyiségű és minőségű, vitaminokban és ásványi…
Comment 1
[…] A demokratikus pedagógiai módszerekről több másik bejegyzésemben már írtam, hétköznapi példákkal szemléltetve. Ezeket itt olvashatod el:*Titkos szavazás *Focilázban a csoport *Gofri sütés*Bátorságpróba […]