|

5 tipp az óvoda utáni nyugis délutánokért

Vedd elejét a hisztinek!

Sokan tapasztaljuk azokat a délutánokat, amikor a gyerekek nem szeretnének hazamenni az óvodából, és az úton minden kis dolog miatt kiabálva, veszekedve hisztiznek. Pedig úgy gondoltuk, hogy kedveskedünk nekik, ha korábban érkezünk értük, mivel a reggel is sírással indult, amikor nem akartak óvodába menni.

Íme 5 tipp, amelyekkel harmonikusabbá tehetitek a délutánokat:

  1. Elvárások nélkül

Igen, valószinűleg a gyermeked feltudja már magától venni a cipőjét. És nem, nem lusta, amiért téged kér meg. Sok esetben a segítségkérés egy jelzés a gyerektől, hogy hiányoztál neki és szüksége van rád. Egy gyerekzsivajos nap után, amikor ki tudja hány veszekedésen van már túl a gyermeked, igen nagy segítség lehet neki, ha nálad nem ütközik rögtön ellenállásba. Az óvodai mindennapok kihívással teliek és a gyerekek igen is elfáradnak a “csak” játékban. Elvárások helyett segíts neki, erősítsd vele a kapcsolatod.
“Gyere, próbáld meg egyedül és ha nem sikerül, segítek.”

Szerinted, ha segítesz neki sosem fog önállóvá válni? Tévedés – minden gyermek törekszik az önállóságra és büszke arra, ha valami egyedül is sikerül neki. A segítségnyújtással azt mutatod meg neki, hogy fontos egymásra figyelni nehéz pillanatokban.

2. Adj neki időt

Alig, hogy vége az óvodának, már indultok is találkozni valakivel? Kezdődik az úszásoktatás? Esetleg bevásárolni mentek, ahol újra “viselkednie” kell?

Ez mind sok lehet egyszerre az idegrendszernek. Amennyiben sűrűbben előfordul mostanában, hogy nyűgös óvoda után, ügyelj arra, hogy legyen a programok között elég szünet. Tervezz be rövid sétát, olvass neki egy mesét az autóban vagy csak üljetek le a buszmegállóban és nézzétek a forgalmat. Hagyd, hogy kicsit kikapcsoljon – ilyenkor ne bombázd kérdésekkel sem. Mindennek eljön a maga ideje.

3. Értse, hogy mi fog történni

A gyerekek az óvodai élet során sokszor sodródnak a jól ismert rutinnal – játék, udvar, ebéd, pihenés, játék, stb. Ez pedig szinte minden nap ugyan abban a keretben folyik. A délutánok ezzel szemben kaotikusan lehetnek és kiszámíthatatlanok, hiszen minden nap más történik – óvodáskorban a gyerekek még nem látják át a hónap és a hét felépítését, nem tudják megjegyezni, hogy melyik nap mi várható (legalább is egy átlagos 4-5 éves még nem).
Nagy segítség nekik, ha elmondod már reggel óvoda előtt és elismétled délután, hogy mi várható aznap. “Tudod, ma kedd van és a nagyi vár minket szülinapi vacsorára. Most elmegyünk bevásárolni, veszünk a nagyinak virágot is és utána hozzá fogunk átmenni. Ha szeretnéd, te választhatod ki a virágcsokrot.”

4. Figyelj, hogy mire van szüksége

A gyerekek imádnak játszani, és a napjuk nagy részét játékkal töltik. Az óvoda után viszont előfordulhat, hogy csak szeretnének az öledben ülni, míg te egy kávét iszol, és egyszerűen “csak lenni”. Vagy lehet, hogy az autóban ülve, zenét hallgatva babrál a kabátja gombjával, és ha megkérdezed, hogy mi történt aznap, csak annyit felel: “Semmi” vagy “Elfelejtettem”. És ez teljesen rendben van.

Figyelj a gyermeked jelzéseire, és ne akard, hogy állandóan tegyen valamit vagy folytonosan kommunikáljon veled. A csendes időtöltés is lehet aktív tevékenység. A beszélgetés gyakran akkor alakul ki természetesen, amikor egyéb tevékenységek mellett vagytok, mint például az asztalterítés vagy a fürdetés. Óvodás korban az emlékezet még nem olyan céltudatos, mint felnőttkorban, így érdemes későbbre hagyni a kérdezősködést. Az erőltetett beszélgetés nyomást gyakorolhat a gyermekre, ami stresszhez és hisztikhez vezethet. Értem, hogy kíváncsi vagy a napjára, de jobb, ha ezeket a kérdéseket későbbre tartogatod

5. Gondolj magadra (is)

Nem csak a gyerekek élik meg nehezen a hosszú napokat, valószinűleg a te napod sem a délutánnal kezdődik. Ha sietve és stresszes állapotban érkezel az óvodába, nehezebben viselheted a gyermeked hangulatváltozásait. 

Ha van öt perced, fordítsd azt magadra. Mielőtt belépsz az óvodába, tegyél egy kört a parkban vagy hallgass rádiót az autóban. Kapcsolj át szülői üzemmódra, és próbáld meg elfelejteni a munkahelyi gondolatokat. Csak akkor tudsz igazán odafigyelni a gyermekedre és felismerni az igényeit, ha nem a munkahelyi teendőket pörgeted a fejedben.

Támogatásra van szükséged?

Pedagógiai szaktanácsadóként online támogatok családokat különböző nehézségek leküzdésén.
Amivel kapcsolatban hozzám fordulhatsz:
- külföldre költözés
- kétnyelvű gyerekek nevelése
- családi kommunikáció (vereségmentesen)
- gyermekjogok
- demokratikus nevelési attitűd
- beszoktatás 
- nevelési nehézségek

Részletek
Ennyi család kért már tőlem segítséget
0

Similar Posts