Hol vagytok óvó bácsik?
|

Hol vagytok óvó bácsik?

Az Óvodai Nevelés folyóirat, módszertani szaklap  2024 májusi lapszámában publikálva Minden óvodában dolgozó tapasztalta már, hogy milyen csodálattal tekintenek a gyerekek a férfiakra, akik az intézmény falain belül tevékenykednek valamit. Legyen az a házmester, aki villanykörtét cserél, a szerelő, aki a csapokat szereli vagy akár egy apuka, aki vállalkozott az egyik csoportszoba kifestésére, mindegyiket csillogó szemmel nézik…

Farsang – szabad jelmezválasztás
|

Farsang – szabad jelmezválasztás

Ki nem élvezte gyerekként a beöltözősdit és a farsangi mulatságot?! Nem véletlen, hogy az óvodások egyik kedvenc időszaka ez, ilyenkor minden lehetséges és a képzelet birodalmában bármi megtörténhet. Ebben a varázslatos pár napban számtalan lehetőség adódik arra, hogy a gyerekek különféle karakterek bőrébe bújjanak és átéljék mind azt, ami egész évben nem lehetséges. Kipróbálhatják magukat…

Nemet mondok, mert szeretlek téged is és magamat is
| |

Nemet mondok, mert szeretlek téged is és magamat is

„Sajnálom, de most nem.“ Nem. Egyetlen szó, mégis mindenki tapasztalta már, hogy milyen nehéz egy-egy helyzetben határozottan kimondani köntörfalazás nélkül. Amikor megkér a szomszéd, hogy az ő szemetét is vidd le, pedig késésben vagy; amikor a párod megkér, hogy mosogass el helyette, pedig tegnap is te mosogattál és most éppen a sorozatod utolsó részét nézed…

A közös gondolkodás szabadsága
| |

A közös gondolkodás szabadsága

Hogyan add meg a gyerekeknek demokratikus neveléssel? Az Óvodai Nevelés folyóirat, módszertani szaklap 2023 novemberi lapszámában publikálva Több évnyi főiskolai tanulás, tömérdek pedagógiai előadás meghallgatása és rengeteg módszertani foglalkozástervezet megírása után, már gyakorló pedagógusként szembesülhetünk azzal a ténnyel, hogy valamről még nincs elegendő tudásunk. Ez a hiányzó tudás nem más, mint a demokratikus nevelési módszerek ismerete, melynek…

Bútoradomány
|

Bútoradomány

Kiszállítás napja: 2023 június 12 Lezárult! Olvass bele, hogyan zajlott a közel 700 kg óvodai bútor szállítása 980 kilóméterre: Milyen adományról van szó pontosan? Egy 4 csoportos német óvoda lecserélte a még nagyon jó állapotban lévő fa bútorait átalakítás miatt.  Szerencsére meg tudtam győzni a főnökséget, hogy a bútorokat kidobás helyett adományozzák magyarországi rászoruló óvodák…

Alkoholmentes sör gyerekeknek?
|

Alkoholmentes sör gyerekeknek?

Nyár, meleg, strand – sok felnőttnek a jéghideg sör épp úgy a vízpart elengedhetetlen része, mint a strandtörölköző vagy a strandröplabda. Mi a helyzet a gyerekekkel? Ők ihatnak-e sört, amiben nincsen alkohol? Hiszen, ha alkoholmentes, akkor igazából ártalmatlan. Igaz ez? Ennek jártam utána és leírom nektek mire jutottam. Valamennyi alkohol maradhat benne… Ugyan vannak olyan…

A sikeres kommunikáció nem (csak) nyelvhez kötött
| | |

A sikeres kommunikáció nem (csak) nyelvhez kötött

A májusi Gordon szakmai konferencia egyik előadójaként a nemzetközi családokkal való együttműködésről tartottam egy előadást, melynek főbb gondolatait szeretném veletek is megosztani. Arra a tapasztalatra épült az előadásom, hogy az idegen nyelv elsajátítása nem jelent rögtön sikeres kommunikációt, ennél többre van szükség. A nyelvtani szerkezetek mellett elengedhetetlen a használható techikák ismerete, mely számomra egyértelműen a …

A német óvoda 5 érdekessége
|

A német óvoda 5 érdekessége

Azok a családok, akik 6 év alatti gyermekkel hagyják el Magyarországot vagy Németországban kisgyermeket nevelnek, sokszor meglepődve tapasztalják, hogy a német óvodarendszer teljesen máshogyan működik, mint amihez szoktak. Most összeszedtem nektek 5 érdekességet, amivel jó számolni, ha a német rendszerben fog a gyermeked közösségbe kerülni. 1. Nincs óvodakötelezettség Magyarországtól eltérően Németországban nem kötelező az óvoda….

Belefáradtam, hogy mindenre én emlékezzek
| |

Belefáradtam, hogy mindenre én emlékezzek

A gyereknevelés nem egy lineárisan működő rendszer, ahol a feladatokat egymás után szépen sorban kell elvégezni. A reggeli ébredést követően nem jön egyértelműen mindig az öltözködés, a reggeli, az óvodába menet és a többi. Sokszor a rendszer kesze-kusza és ebben a tevékenység hálóban kell emlékezni arra, hogy mik az aznapi feladatok és hogy mi mindent…

3 indok a kötelező alvás eltörléséért
| |

3 indok a kötelező alvás eltörléséért

A magyar óvodarendszer szerves részét képezi az alvás ill. pihenőidő, amikor szinte minden gyermek kötelezően ágyban fekve tölt 1- 1,5 órát.  Szándékosan ágyban fekvést írok, ugyanis sok gyermek nem tud alvásidőben elaludni, sok gyermek nem igényli napközben az alvást.  Az óvodáskorú gyermekek alvásigénye igen eltérő tud lenni, emiatt sokszor előfordul a konfliktus a szülők és…

Van választása egy óvodásnak?
| | |

Van választása egy óvodásnak?

Online felmérés a gyermeki döntéshozatalról az óvodai jelek tekintetében -2022- Az Óvodai Nevelés folyóirat, módszertani szaklap  2022 novemberi lapszámában publikálva Az online felmérés adatai:  Résztvevők száma: 1608 fő Felmérésben résztvevők: óvodapedagógusok, óvodai dajkák, kisgyermeknevelők, gyógypedagógusok, pedagógiai aszisztensek  Felmérés időtartama: 2022/5/29 – 2022/7/10  Felmérést kitöltők helyrajzilag: 96% Magyarország, 3% Románia, 1% egyéb ország  Felmérés nyelve: magyar  Felmérés célja: …

5 tanács a szülői értekezlet sikerességéhez
| |

5 tanács a szülői értekezlet sikerességéhez

Kezdőknek és újrakezdőknek A gördülékeny óvodai mindennapokhoz elengedhetetlenül szükséges, hogy az óvoda személyzete jó kapcsolatot ápoljon a szülőkkel. Szándékosan nem pedagógust írok, mert nem csak a pedagógusok találkoznak és beszélgetnek a szülőkkel, nem csak őket kérdezik meg arról, hogy milyen volt a nap. Szülői értekezleten pont ezért nem csak a pedagógus van jelen, az óvodai…

| | | |

Az önreflexió fontossága már óvodás korban

Nem tetszett a mai nap! – a véleményformálás képessége már a legkisebbeknél is fontos kompetencia A különböző nézetekkel rendelkező emberek könnyebben vitába elegyednek egymással, mint azok, akik hasonló ízléssel és világnézettel rendelkeznek. Ez tény, ami már a gyerekek is tudnak. Sok esetben, amikor a gyermeket a véleményéről kérdezzük, nem válaszol: fél a következményektől, tart attól, hogy…

| |

Kóstoltatás, erőltetés és Gyermekjogok

Biztos vagyok benne, hogy minden óvodapedagógus és szülő számára fontos, hogy a gyermekek megfelelő mennyiségű és minőségű, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételt fogyasszanak. Az étkezés is része az egészséges életre való nevelésnek. A gond akkor kezdődik, amikor a gyermek mást szeret, mint a felnőtt és kötelezően meg KELL kóstolnia bizonyos ételeket. A felnőtt ezt…

| |

Óvodai kapcsolatok a pandémia alatt

Kommunikáció a humanisztikus emberkép jegyében Ezt a cikket az “Óvónők Lapja – romániai magyar óvónők országos szaklapja” megbízásából készítettem,  amely a 2021-2022/60. számában jelent meg. A Koronavírus nem várt nehézségeket zúdított az amúgy sem stresszmentes óvodai mindennapokba. Több, mint két éve kénytelenek vagyunk megváltoztatni a jól bevált rendszereket és napirendet, hogy mi is és környezetünk…

|

Önszeretet – pedagógusoknak is jár!

“Pedagógus – (rém)álom hivatás?” Az idei tél sem volt más, mint a többi. Továbbképzéseimen rengeteg pedagógus panaszkodott arról, hogy kimerültek és hiába érdekes a továbbképzés témája, valahogy nem igazán motiváltak. Nem tudják meddig tudnak kitartani , pedig nagyon szeretik a gyerekeket és a munkájukra hivatásként tekintenek. Ha csak a gyerekekkel kellene dolgozni, nem is lenne…

| |

Az ablakmosás mióta fejlesztő tevékenység?!

A mindennapi tevékenységek fontossága Otthon, óvodában, bárhol Ezek a fránya fejlesztések! Sok szülő azt sem tudja, hova hordja a gyermekét, hogy megfelelő támogatást kapjon a fejlődéshez. Az iskola előtti évben pedig halmozottan előfordul, hogy a szülők pánikba esnek, mert szerintük a gyerekek még nincsenek félkészülve az iskolára. Ilyenkor kezdődik a tanulás motivációjának lerombolása a kötelezően…

“Játszunk ma olyat, hogy én vagyok Elza.” mondta Peti (4,5 éves)

Hagyjuk? Ne hagyjuk? Szabad vagy sem? Gyermekjogok az óvodai mindennapokban A kérdést, hogy hagyjuk-e a gyermekeket önállóan dönteni arról, hogy minek öltözzön farsangkor vagy milyen szerepekbe bújnak játék közben több szempontból lehet megközelíteni: a gyermek ügyvédjeként, óvó nénijeként és magánemberként. Ebből a három szemszögből vizsgáltam meg a dolgokat és mivel Gyermekjogokat is érint a kérdés,…

|

Hogyan bánjunk negatív emberekkel

A pozitivitás alapvetően nagyon jó dolog és szükségünk is van rá. Legjobban ebben a nyavajás Corona helyzetben van szükségünk minden bizakodó gondolatra, amikor minden kiszámíthatatlanná vált és nehézségeket zúdított a nyakunkba. Erika története nem egyedi. Sokféle ember vesz minket körül, az átlag hangulat pedig nem mindig rózsás. Mindnyájan megtapasztaltuk már, hogy a környezetünkben élő emberek…

| |

Demokratikusan nevelni nem könnyű!

De nem is nehéz és biztosan megéri! Az ingyenes konzultációs időpontra 2022-ben már ketten jelentkeztek. Az egyik beszélgetésből dokumentáltam egy részletet (az anonimitásra ügyelve), témája a demokratikus nevelés volt, illetve annak nehézségei. Olvass tovább! Szerintem mindenkinek érdekes lehet. Résztvevők: Évi és Zsu, két anyuka akik közösen szerettek volna velem beszélni??‍? Enikő: ez lennék én ?‍♀️…

| |

Mese a hibák fontosságáról

“Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy anyuka és egy apuka, akik a világon mindennél jobban szerettek volna egy gyermeket. Amikor végre lett egy kisfiuk, Félixnek keresztelték el. Ennek a fiúnévnek a jelentése: szerencsés. A szülők annyira szerették Felixet, hogy minden pillanatban, amikor ránéztek, könnybe lábadt a szemük a boldogságtól. Természetesen az anyuka is…

| | |

Mikulás ünneplése félelem nélkül

A legtöbb gyermek alig várja a Mikulást. Pucolják a cipőcskéket, énekeket és verseket tanulnak. Amikor viszont megérkezik a “Nagyszakállú” rémálommá válik számukra a történet: félnek tőle, mert idegen, fura a ruhája és kér valamit az ajándékokért cserébe: “Jó voltál idén? Szerinted megérdemled a csomagot?” “Megígéred, hogy jövőre jobban viselkedsz?” “Azt hallottam, hogy sokat veszekedtek a…

| | |

Adventi kör

A mi csoportunkban az karácsony előtti 24 nap, Advent minden évben hasonló lefolyású. Katolikus óvodában dolgozom, így az adventi időszakban a lelkünk lecsendesítése, a várakozás áll a középpontban. Ezzel a céllal terveztem meg a 24 napos Adventi körünket is, ezt szeretném nektek bemutatni. Kattints ide Az Adventi kör naponta 15-25 percet vesz igénybe. A “Reggeli…

| |

Göröngyös az út Németország felé

Igaz történetem arról, hogyan lettem húscsomagolóból pedagógiai előadó Ezt a cikket az “Óvónők Lapja – romániai magyar óvónők országos szaklapja” megbízásából készítettem, amely a 2021-2022/57. számában jelent meg. Ha tíz éve valaki azt mondja nekem, hogy harmincas éveimben Németországban fogok pedagóguskat tanítani, jó hangosan kinevettem volna. Semmi esélyt nem láttam arra, hogy óvónőként dolgozzam, arra…

| | |

Bunkert építeni jó!

A gyermekek legfontosabb tevékenysége a játék. Az életre és iskolára való felkészülés a játékkal kezdődik. Az a gyermek tud sikeresen iskolát kezdeni és az válik iskolaéretté aki eleget játszik “szabadjátékot”. Hogy mi is az a szabad játék? A szabad játék során a felnőtt nem szól bele a játék menetébe. A gyermek az, aki a játék…

| |

Szabad játék vs. Feladatlapok

“Sziasztok, kislányom nemsokára iskolába megy. Szerintem itt az ideje, hogy belekezdjünk az iskolára való felkészülésbe. Tudnátok nekem iskolai felkészítő feladatlapokat küldeni?” Ehhez és hasonló kérdésekkel nap, mint nap találkozom különböző Facebook csoportokban. Sok szülő aggódva, az utolsó óvodai évben szeretné gyermekét az iskolára felkészíteni. Erről szeretnék egy pár szót írni most nektek… A legtöbb óvodapedagógus…

| | |

A gyermeki portfólió – a dokumentáció egy különleges formája

A cikk az Óvodai Nevelés módszertani szaklapjában 2021 novemberi kiadásban jelent meg nyomtatásban. Maga a portólió szó nem ismeretlen fogalom. A hétköznapi életben legtöbbet gazdasági témákban használjuk (értékpapír portfólió), de az óvodapedagógusok számára sem ismeretlen ez a fogalom: pedagógusportfólió. Amikor portfólióra gondolunk, mindig egyfajta gyűjteményről és egy adott témában összefogott tartalomról van szó. Nincs ez…

|

Szent Márton története “Ostheimer” figurákkal

A lámpások készen állnak a “St. Martin Umzugra”, azaz arra, hogy november 11-én este körmenetben sétáljunk velük egy kört. A lámpások készítéséről ITT olvashatsz többet. Ma viszont Szent Márton történetét dolgoztuk fel a gyerekekkel. Legfontosabb üzenete a történetnek az önzetlen segítés és a javak megosztása. Röviden a történetet itt olvashatod el magyarul: https://jatsszunk-egyutt.hu/szent-marton-tortenete/ A történet…

| |

Márton napi lámpások Németországban

“St Martin und das Laternenfest” November 11-én ünnepeljük mi itt Hessen tartományban Márton napot. Ezen az estén nagy a buli az óvodában. Délután 5kor minden család összegyűlik az udvaron. Óriási tüzet rakunk, forralt bort és teát iszunk, mazsolás kenyéremberkéket eszünk és sok sok St Martin dalt éneklünk. Amikor mindenki megérkezett, a gyerekek elvihetik a csoportszobában…

| | |

Sünikék ősszel

A gyerekek kérésére a héten a süniket tanulmányoztuk. Ezúttal egyszerűen érvényesítettem a gyerekek véleményformálási és beleszólási jogát, szimplán megkérdeztem, hogy mihez lenne kedvük. (A gyermekekkel való beszélgetés és a kívánságaik a tervezett programba való beleszövése is participáció.)A reggeli kör alatt beszélgettünk arról, hogy milyen állatok élnek az erdőben és melyikek alszanak téli álmot. Ezután megkérdeztem:…

| |

Hogyan hallgassam meg “jól”

Thomas Gordon családtrainer és óvodai kapcsolatok kurzusvezetőként írom a mai bejegyzésem. Középpontban az “értő figyelem“. Amikor egy gyermek elmesél nekünk valamit, többnyire okkal teszi. Főleg akkor, amikor panaszkodik. A panaszkodás igen jó visszajelzés a felnőtt számára: azt jelenti, hogy a gyermek bízik bennünk és elmeri mondani, ha valami bántja, ha valami kellemetlen történt vele. Az…

| | | |

Együtt tervezés és flexibilitás

A mai bejegyzésemben leírom nektek, hogyan készült ilyen fantasztikus őszi falevél sógyurma dísz a csoportunkba. Valamint elmesélem, hogy a gyerekek hogyan érvényesítették a beleszólási jogaikat a hét lefolyásába és a tervezési folyamatokba. Részletes leírást kaptok a gyurma receptjéről, készítésének módjáról, egyszerű érzékszervi játékról és arról, hogy milyen egyszerű is participálva, a gyerekekkel együtt döntve élni…

| | |

Ősz, gyűjtögetés, játék

Milyen érdekes, hogyha a gyermekek érdeklődését megfigyeljük és ezt ágyazzuk bele a mindennapi tervezésbe, sokkal könnyebben tudjuk őket lekötni, ráadásul a motivációjuk fenntartható. A helyzetorientált megközelítés lényege, hogy egy-egy témát a gyermekek érdeklődésére alapozva tervezünk, azaz a feldolgozott témát nem a felnőtt indítványozza, találja ki, hanem a gyerekek. Az adott témát addig kell/ lehet feldolgozni, míg…

| |

Ma rám kiabált a szomszéd kislány…

Hogy mit tettem? Ma este 9 óra fele értem haza, a ház előtt a szomszédi kislány (4 éves) az anyukájával épp pakolt ki az autójukból.A kislány sírt, anyuka pedig pakolt a csomagtartóban. Többnyire mindig váltunk pár szót a lépcsőházban velük, így most is megkérdeztem: “Sziasztok. Ó Pijácska, látom sírsz. Mi történt?” A lány torkaszakadtából rám…

|

Amikor a pedagógus beteg…

“A beteg gyereknek otthon a helye!” – ki ne hallotta volna már ezt a mondatot. Minden pedagógus feladata az egészséges gyerekeket megóvni a fertőzésektől, így ha beteg gyermek jön az intézménybe, legtöbb esetben hazaküldik. Mi a helyzet akkor, ha a pedagógus betegszik le? Nos, tapasztalataim alapján, a helyzet siralmas.Rengeteg óvodapedagógus és tanár dolgozik betegen. Íratlan…

|

Diszkrimináció, kirekesztés és óvodai élet

“Nálunk minden gyermek egyforma” milyen szépen hangzik ez a mondat.Sok óvodának a szlogenje, hátterében ez áll: “mi megteszünk mindent az egyenlő bánásmódért!”  Ezt a szépen csengő mondatot nem véletlen választják szlogenjüknek a nevelési intézmények. A gyermekek jogairól szóló Gyermekjogi Egyezménynek, melyet Magyarország is kihirdetett, így szól a második cikkje: Minden gyermek egyenlő “faja, színe, neme,…

Mit is csináljunk a nemzetközi gyermeknapon?

Mai rövid bejegyzésem mi más jegyében telhetne, mint a gyermekjogokéban Ismét egy hétköznapi példán keresztül mutatom meg, hogy az óvodai életben milyen apróságokkal is lehet már a gyermekek jogait érvényesíteni, ha az ember tudatosan figyel rá. Olvass tovább November 20.-án nemzetközi gyermeknapot ünneplünk. Mivel számomra kifejezetten fontos a gyerekek beleszólási és véleménynyilvánítási jogát biztosítani, így…

| | | |

Megint a gyerekek döntöttek!

A bejegyzéseim nagy része demokratikus témában írom, mert NAGYON fontosnak tartom a participációt. A participációval, azaz a gyermekek döntésekbe való bevonásával nem csak rengeteg kompetencia fejlődik, hanem a felnőtt- gyermek kapcsolat is erősödik. Demokratikus nevelésről itt olvashatsz tovább Participációról Itt olvashatsz tovább Múlt héten az egyik gyermek, aki iskolába ment, hozott az óvodának ajándékba 3…

| |

Már megint veszekednek! Mi tévő legyek?

“- Add ide, az az én lapátom! – Nem, nálam volt először! – Nem is, mert én találtam! – Nem igaz, ne hazudj! Én vettem ki a szekrényből. – De letetted a földre, most már az enyém!” Konfliktusról akkor beszélünk, ha érdekek ütköznek egymásnak. Gyermekkonfliktusok akkor jönnek létre, amikor az egyik gyermek megpróbálja a saját…

| | |

Demokratikus nevelés

Minden gyermeknek joga van döntést hozni az őt érintő kérdésekben. Ez a gyermekjog tény, nem kérdés.1 A gyermekek véleményének megkérdezése nem egyenlő azzal, hogy mindig az történik amit a gyermek szeretne. Ez ennél egy kicsit bonyolultabb.Viszont minden esetben lehetőséget adunk neki arra, hogy kinyilvánítsa a véleményét, beleszóljon az őt (is) érintő kérdésekbe. Komolyan vesszük a…

Van ami hiányzik a német óvodákból

Területek, amit a magyar rendszerben sokkal jobbnak találok Ebben a cikkben a magyar óvodai rendszer és nevelés jó oldalát igyekszem kiemelni. Azt, amit a magyar pedagógusok jobban csinálnak, mint a németek. Mert van bizony aminek büszkének lehet lenni és van olyan dolog, amit a magyaroktól lehetne eltanulni. A tapasztalataim több német (Hessen tartományi) átlagos óvodából…

| | |

Kimehetek pisilni?

Alig várjuk, hogy a gyermekek önállóan intézzék el szükségleteiket. Örülünk, ha lekerül a pelus és a gyermek önállóan tudja a szükségleteit kielégíteni. Igazán büszkék ekkor a szülők és a gyermekkel foglalkozó felnőttek. Velük együtt örülünk, hogy nekünk már nem kell a segítségünk ahhoz, hogy könnyítsen magán. Amikor a gyermek már egész mondatokban is tud beszélni,…

|

Gyermekjogok – magánélethez, magánszférához való jog

Unicef Gyermekjogi Egyezmény 16. cikk Milyen érdekesek ezek a jogok. Nekünk felnőtteknek fontos, hogy a jogainkkal tisztában legyünk és azt ne sértse meg senki. Azonnal fel tudunk háborodni, ha valaki ráüt a fenekünkre az utcán, arcon puszil valaki akivel nem szeretnénk érintkezni, beleolvas a levelünkbe vagy olyan becenéven szólítanak amit nem szeretünk. Feljelentést is teszünk,…

|

Kényes témákról beszélni kell…

Hogyan mondjam el a szülőnek, hogy agresszíven viselkedik a gyereke? “Szeretnék tanácsot kapni. Hogyan közlitek a szülővel, ha az óvodás (sérült) gyermeke veri a gyerekeket (örömében is) és a pedagógusoknak is sűrűn oda csap, megkarmolja a felnőtteket és a gyerekeket. A szülő szerint nincs vele gond. Tanácstalan vagyok hogyan tudnám ezt vele meg beszélni, mivel…

| | |

Heti téma: A lódarázs

Die Hornisse A heti témát az aktuális helyzet alakította újfent, azaz a “Situationsorientierte Ansatz” érvényesült (helyzetorientált nevelés). A csoportszobánk előtt van egy óriási tölgyfa, ami nedvet kezdett ereszteni. Nem is kellett sok és megjelentek a lódarazsak is https://ovoneninyugaton.com/wp-content/uploads/2021/06/vid_20210628_181343.mp4 A gyerekek ámulattal nézték a távolból őket, ahogy újra és újra leszálltak, hogy a fa nedvéből táplálkozzanak….